מלגות לאמהות – יש דבר כזה?

כסף, כסף, כסף.. נכון להיום אנחנו חייבות את המשאב הזב כדי לנוע בעולם, לקיים את משפחתנו, לרכוש הנאה, השכלה ועוד.

בינינו, נחמד שיש הרבה ממנו, הוא מאפשר לנו להגשים כל מיני חלומות ומטרות וכשיש לנו אותו בשפע אנחנו יכולות להיות רגועות יותר. בתור סטודנטיות רמת ההכנסה יורדת אוטומטית כי אנחנו צריכות להשקיע את רוב הזמן שלנו בלימודים עצמם.

מלגות הן אופציה טובה להכנסה בתקופת הלימודים, גם אם הן דורשות שעות התנדבות, לרוב הן שוות יותר משעת עבודה מזדמנת והערך המוסף גם מחמם את הלב. לא כולן, יש גם מלגות ללא שום תמורה, רובן תלויות במצב הסוציואקונומי שלך, אך יש גם יוצאות דופן כמו מלגות הצטיינות.

אני רוצה לשתף אותך בכמה תכנים שיצרתי כדי לאפשר לתקופה הזו להיות קצת יותר רגועה, לפחות בפן הכלכלי. כולנו יודעות כמה מורכב לאמהות לקבל מלגות, בעיקר כי חסר לנו מהמשאב היקר ביותר – זמן.
בפרק קצרצר בפודקאסט שהקלטתי, כשפתחתי את אתר סטודנטים שיודעים, דיברתי על כמה אופציות להכנסה, ממליצה להתחיל בזה.

אפשר גם להקשיב דרך אפליקציות הפודקאסטים השונות לנוחיותך-

אחרי המבוא הקצר על כסף, מצרפת כאן פרק מתוך התוכנית קול האקדמיה על מלגות. הזמנתי את קרן עופרי, רכזת מלגות במרכז הצעירים כיוונים באשדוד, לדבר איתי על מלגות:

עוד מידע ממוקד על מלגות, הפעם כחלק מתוכנית הישגים שבה השתתפתי, תקבלי מידע ממוקד על מלגות אפשריות, יש הרבה לחיילות וחיילים משוחררים (עד 5 שנים) אבל לא רק. ממליצה בחום!

ולמי שמעוניינת לקבל מידע מפורט על כל מלגה, יש פלייליסט מלא (ומטורף!) ביוטיוב של הישגים.

אז מה עם מלגות לאמהות??

לצערי הרב, אין מלגות ייעודיות לאמהות. יש מלגה אחת בשם מלגת קציר לאמהות חד הוריות – למידע נוסף לחצי כאן.

אחד החלומות שלי הוא להוציא לפועל את פרוייקט מלגות לאמהות. כתבתי עליו רבות, ראיינו אותי בנושא ובימים אלה, בעזרת חכמאמא מהקהילה, רוני בן צבי אלימלך, אנחנו פונות לגופים השונים כדי להוציא אותה לפועל.

רוצה לשמוע עוד על הפרויקט? כתבנו עליו כאן
יש לך קשר לעמותות וארגונים שירצו לסייע ולתרום להוצאת המיזם לפועל? דברי איתנו! כל מידע וכל עזרה יתקבלו בברכה.

עד שפרוייקט המלגות יצא בכל מוסד לימודים בארץ, נסתפק במלגות שמציעים ארגונים שונים למען קידום נשים.

נשים באשר הן ובעיקר כאלה שחוקרות ענייני נשים

נעמת, תנועת הנשים הגדולה בישראל, מעודדת נשים לשפר את מעמדן ולרכוש השכלה גבוהה, ומעניקה מדי שנה מלגות לסטודנטיות לתואר ראשון ושני הלומדות במוסדות אקדמיים מוכרים. לצורך קבלת המלגה כדאי שתהי חברה בנעמת או חברה בהסתדרות. גובה המלגה עומדת על 2,000 ש”ח וניתן להגיש בקשה החל מהשנה השנייה ללימודי התואר. גם כאן יש עדיפות לסטודנטיות הלומדות במסלולים טכנולוגיים ומדעיים אבל!! סטודנטיות לתואר שלישי העוסקות במחקרן בתחומי המגדר, קידום השוויון ומעמד האישה, רשאיות לקבל מענק מחקר בשווי 10,000 שקלים. נחמד לא? 🙂

על קרן איגוד הנשים האקדמאיות בישראל שמעת? זהו איגוד עולמי אך הנציגות הישראלית של האיגוד מעניקה מדי שנה מלגות בגובה של כ – 6,000 שקלים לסטודנטיות לתואר שלישי. לתואר שני יש מלגה אחרת והיא מתאימה בעיקר לעולות חדשות ולבנות העדה האתיופית.

לומדת במכללה האקדמית בנתניה? יש מלגה לנשים המוצעת על ידי חברת לוריאל ומיועדת לסטודנטיות לתואר ראשון מתחומי מדעי המחשב, ניהול מערכות מידע, ומנהל עסקים. את עולה חדשה מצרפת במקרה? אז גם את זכאית! שימי לב שמתגה זו דורשת שעות התנדבות בקהילה. 

מכירה נשים חרדיות?

ארגון הסורופטימיסט הוא ארגון בינלאומי הפועל למען קידום נשים חרדיות המצטיינות בתחומן המקצועי. הארגון מעניק מלגות לנשים חרדיות המעוניינות לקבל סיוע במימון הלימודים האקדמיים. ספרי לחברות.

חובבת מדע וטכנולוגיה?

משרד המדע מציע מלגה מיוחדת לעוסקות בתחומי המדעים והטכנולוגיה לתלמידות תואר שני, תואר שלישי ופוסט דוקטורט למי שתשלב מחקר באקדמיה ובמגזר העסקי בכל תחומי המדעים. גובה המלגה עומדת על 50 אלף שקלים לתואר שני, 80 אלף לתואר שלישי, 100 אלף לפוסט דוקטורט. המלגה מתפרסמת בחודשי הקיץ. שווה לעקוב באתר משרד המדע.

גם גוגל תומכים בנשים שרוצות להצטיין בתחום המחשוב והטכנולוגיה וסטודנטיות מתאימות מקבלות מלגה בסך 7,000 יורו, גם לתואר ראשון וגם לתארים מתקדמים. לצורך מלגה זו כדאי להצטייד בהישגים אקדמיים, כישורי הנהגה ורקע מסויים ממנו את מגיעה. קצת עמום, אבל פשוט תגישי, אין מה להפסיד.

לזכר שולמית אלוני מעניק משרד המדע והטכנולוגיה מלגות מחקר לתארים מתקדמים. המלגה ניתנת לתקופה של שלוש שנים ועשויה להגיע עד לסכום של 250 אלף שקלים, שזה מכובד מאוד לכל הדעות. יש לשים לב שאת הבקשה למלגה ניתן להגיש רק לאחר קבלת אישור על הצעת הדוקטורט. בתמורה לקבלת המענק, תדרשי לתרום כ – 100 שעות של עבודה קהילתית בנושא חינוך מדעי – טכנולוגי. יש רק 4 כאלה בכל שנה, הלוואי ואת תזכי להיות אחת מהן. המלגה מתפרסמת מדי שנה בסביבות החודשים אפריל-מאי.

ארגון המדע, החינוך והתרבות של האו”ם (אונסק”ו) מעניק מדי שנה שתי מלגות לקידום דוקטורנטיות בשיתוף עם לוריאל ישראל ועם משרד המדע. מלגווה שווה במיוחד העומדת על 50 אלף שקלים. בת 35 ומטה? מעולה! זה מה שהם מחפשים, דוקטורנטית או פוסט דוקטורנטית בשלבים מתקדמים בתחום מדעי החיים – ביולוגיה, חקלאות, רפואה, ביוטכנולוגיה, רוקחות ועוד. תוכלי להגיש בתנאי שהמחקר שלך אינו כולל ניסויים בבעלי חיים ואינו קשור בתחום הקוסמטיקה. (האמת, התרגשתי..).

מי לא מכירה את מארי קירי? אם הגעת לשלב הפוסט-דוק זו מלגה בשבילך. האיחוד האירופי מעניק מלגות הניתנות כמשכורת לנשים על שם המדענית מעוררת ההשראה שזכתה בפרס נובל בכימיה ובפיזיקה. המלגה כוללת זכויות סוציאליות (כמו ביטוח לאומי ופנסיה) ומענק הקצבות לביטוח בריאות, גן לילדים, קורסי שפה וקצבה חודשית קבועה. מלגה שווה לכל הדעות! תגישי!!!

גם מכון ויצמן מעניק מלגות פוסט דוקטורטנטיות שסיימו את הדוקטורט בהצטיינות במדעי המחשב, מתמטיקה, פיזיקה, ביולוגיה וכימיה. גם כאן יש הגבלת גיל – עד 40. בנוסף, את צריכה שתהיה לך אזרחות ישראלית ואישור על כך שהתקבלת לפוסט דוקטורט בחו”ל. המלגה – 20 אלף דולר למשך שנתיים.

יתכן וקיימות מלגות נוספות, אם שמעת על כאלה, עדכני אותן ונוסיף לרשימה.

לסיכום

עוד יש תקווה, אני מאמינה שנצליח להגיע למצב שבו אישה בישראל לא צריכה לבחור בין הקמת משפחה לבין לימודים אקדמיים, התפתחות והגשמה, לפחות לא בגלל כסף.

מילה אחרונה וחשובה ביותר – ממליצה בחום לעשות את הדבר החשוב ביותר – להגיש!!

שלך, רלי.


רוצה לעזור לנו להוסיף מלגות לנשים בפוסט? כתבי לנו!

פוסטים נוספים שיעניינו אותך

guest
1 תגובה
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] את האתר הזה שירכז את הזכויות, את המידע שחשוב לדעת כמו מלגות לאמהות, וכמובן – את כל פעילות הפרויקט. שתפו את האתר והקהילה […]

דילוג לתוכן