פרויקט “חכמאמא חונכת” – מנטורינג ותמיכה לאמהות סטודנטיות

מאת: רוני בן צבי אלימלך

אני חושבת שהדבר הכי קשה ( סליחה, מאתגר..) בלהיות אמא סטודנטית הוא ההרגשה הזו שאת לא מספיק.
את לא מספיק טובה בלימודים, וזה ברור ומובן והגיוני, כי אין לך את הזמן שהיה לך קודם… ובכל זאת, לא מספיק.

את לא אמא מספיק טובה, כי גם כאן אין לך את הזמן להשקיע, להיות שם תמיד, להוציא את הילד מהגן כל יום ולעשות איתו את כל הדברים שרצית וחלמת לעשות כשחלמת אותו – כדי שהוא יקבל את כל כולך, ויהיה הילד הכי מושקע ומדהים בעולם (הוא מדהים בפני עצמו, כן? אבל בכל זאת, תכננת להשקיע יותר).

את לא בת זוג מספיק טובה, כי איפה יש לך זמן גם להשקיע בזוגיות עכשיו? ובגדול, את מפילה עליו את כל מה שאת לא מספיקה לעשות.. ובואי, גם לו יש חיים ועבודה ורצונות…

את גם ממש, אבל ממש ממש, לא מספיק בשביל עצמך. לא מספיק פנויה, לא מספיק מפתחת תחביבים, לא מספיק לוקחת רגעים של הפסקה, מרימה רגליים, ופשוט נחה. אוי ואבוי, כמה רגשות אשם יש לך אם את לרגע נחה, הרי יש כל כך הרבה דברים שאת יכולה ו*צריכה* לעשות ברגעים האלה ואת “מבזבזת” אותם על מנוחה..

רוצות להכיר יותר מקרוב את רוני, את המחקר שלה, את תהליך הקמת הפרויקט ואיך היא עושה הכל יחד?

מתוך הפודקאסט PhDO – איך לעשות יותר מהדוקטורט שלך. הפרק נמצא גם באפליקציות הפודקאסטים.

הפרויקט

בשנת תשפ”א, במקביל להתחלת הדוקטורט שלי בטכניון, הקמתי ביחד עם רלי בריל את פרוייקט #חכמאמא_חונכת ,פרויקט מנטורינג שנולד מתוך הצורך שלי ושל אמהות סטודנטיות רבות נוספות בתמיכה, בעיקר רגשית, בתהליך המטורף הזה של שילוב לימודים ואמהות. בדרך הצטרפו אלינו מרים קישינבסקי , מיה לקר ו- יעל שמס המהממות שבלעדיהן ובלעדי החונכות המתנדבות שלנו לא היינו יכולות לעשות את זה.

במהלך השנה ערכנו פיילוט שכלל כ-20 זוגות נשים מהממות, שתמכו אחת בשנייה, ועזרו לאמהות שחלקן היו על סף פרישה מהלימודים – לעבור את השנה, להתגבר על הקשיים, לסיים עוד שנה אל עבר התואר הנכסף, והכי חשוב- להבין שהן מסוגלות לעשות את זה! ושהן ממש לא צריכות לפרוש….אפשר לשלב 😊

במעבדת הטכניון – רוני בן צבי אלימלך

היום אנחנו נמצאות בשלבים מתקדמים להכנסת הפרויקט באופן מסודר לטכניון ולאוניברסיטה העברית כבר בשנת הלימודים תשפ”ב, ופועלות שהחונכות תכלול גם מלגה למתנדבות (כי כל סטודנט צריך עזרה כלכלית, ובעיקר אמהות, שאין להן זמן למלגות שדורשות המון שעות התנדבות וגם ההוצאות שלהן גדולות יותר כמשפחה).

אז אני כותבת כדי לבקש מכן שני דברים:

1. אם מישהי מכירה גופים שירצו לתמוך בפרויקט הזה (כלכלית ובכלל) ולעזור לנו להרים אותו ברמה הארצית – בכל דרך – נשמח לשיתופי פעולה.

2. עד שנמצא תמיכה רחבה בפרויקט, הקמנו את האתר הזה שירכז את הזכויות, את המידע שחשוב לדעת כמו מלגות לאמהות, וכמובן – את כל פעילות הפרויקט. שתפו את האתר והקהילה 🙏

אנחנו מעריכות כל עזרה וכמובן – כל שיתוף – כדי שכל החכמאמות ידעו שאנחנו כאן כדי לעזור.

אמהות באקדמיה – חכמאמא

פוסטים נוספים שיעניינו אותך

guest
1 תגובה
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] לשמוע עוד על הפרויקט? כתבנו עליו כאןיש לך קשר לעמותות וארגונים שירצו לסייע ולתרום להוצאת […]

דילוג לתוכן